مدیریت ناوگان

مدیریت ناوگان

نسخه اول سامانه مدیریت ناوگان اندیشه در سال ۱۳۸۴ برای استفاده در ماشین های آتش نشانی تولید شد در آن زمان از بستر رادیویی برای انتقال اطلاعات موقعیت ماشین ها استفاده می شد. این روند هم زمان با رشد تکنولوژی و توسعه شبکه تلفن همراه در این سامانه ادامه پیدا کرد و هم اکنون نسخه ۹ این سامانه راه اندازی شده است که یکی از سامانه های ردیاب خودرو پیشرفته کشور بوده و مجموعه های مهم دولتی و خصوصی و شخصی کشور از آن بهره مند می باشند.

بخشهای سامانه مدیریت ناوگان اندیشه

سامانه مدیریت ناوگان اندیشه متشکل از دو بخش سخت افزار و نرم افزار می باشد. سخت افزار مورد استفاده در سامانه ردیاب در سه نوع می باشند:

  1. دستگاه AVLS : این دستگاه متشکل از GPS و سیم کارت می باشد که در مجموع وظیفه آن دریافت اطلاعات موقعیت متحرک و ارسال آن به سرور مرکزی و یا اجرای فرامین ارسالی از سمت سرور مرکزی می باشد.
  2. دستگاه های ردیاب شخصی : این دستگاه های تقریبا مشابه دستگاهای ردیاب می‌باشند با این تفاوت که ابعاد آن کوچکتر بوده و بسته به قیمت آن، باطری داخلی آن از ظرفیت بالاتری برخوردار می باشد. بیشتر استفاده از این نوع دستگاه ها، ردیابی اشخاص و یا حیوانات و یا حتی بسته ها می باشد.
  3. ردیابی از طریق موبایل : از آنجا که بیشتر موبایل‌ها، مجهز به GPS می باشند، از اینرو در این روش با نصب نسخه نرم افزار سرویس موبایل ردیاب‌اندیشه، علاوه بر امکان ردیابی موبایل، قابلیت های فراوانی در اختیار کاربر قرار می گیرد. این روش ارزانترین روش ردیابی می باشد.